Środa: 07.04.2021r. Tematyka kompleksowa: Wiosenna ekologia - Przedszkole nr 34 w Płocku

Jesteś tutaj:

Aktywność ruchowa: „Wiosenna przygoda” – zestaw zabaw ruchowych nr 14 – metoda opowieści ruchowej.

Rano:

Dzień dobry Kochani! Zapraszamy Was do aktywności ruchowej. Przygotujcie sobie przede wszystkim wygodny strój i starajcie się ćwiczyć na boso.

Na dzisiejsze zajęcia możecie przygotować sobie kolorowe kwiaty – po parze z każdego wybranego koloru - oraz nagranie spokojnej muzyki, np.: https://www.youtube.com/watch?v=JLsomqe8un4 otwiera się w nowej karcie

Część wstępna:

„Rozmrażanie” – zabawa kształtująca poczucie własnego ciała

Poproście, aby dzieci wyobraziły sobie, że kwietniowa pogoda zrobiła im psikusa i zamroziła nocą cały świat, także dzieci, które muszą stanąć nieruchomo i poruszać tylko tymi częściami ciała, których nazwę wypowiecie. Poranne słońce powoli rozmraża palce u rąk, dłonie, ramiona, głowę, barki, tułów, jedną, a potem drugą nogę i na końcu stopy. Gdy wszystkie części ciała zostaną już rozmrożone, strząsamy krople wody, poruszając mocno całym ciałem (jak piesek).

"Kwiatek do kwiatka" - zabawa orientacyjno-porządkowa

Rozmieście w różnych częściach pokoju kolorowe kwiatki przyklejając je na przykład za pomocą taśmy. Na sygnał dany przez rodzica dzieci swobodnie poruszają się - klaśnięcie w ręce oraz uniesienie przez rodzica kolorowego kwiatka w górę oznacza, że dzieci muszą odszukać w otoczeniu taki sam kwiatek.

Część główna:

„Wiosenna przygoda” – ruchowa opowieść z elementami jogi dla dzieci

Poproście rodziców, żeby przeczytali Wam treść opowiadania, które znajdziecie poniżej, ale najpierw przypomnijcie sobie, kilka pozycji. Podczas słuchanie opowieści starajcie się wykonywać określone w nawiasach pozycje. Pamiętajcie, że w każdej z nich możecie się poruszać, a kotki i pieski mogą wydawać odgłosy. Zaproście też rodziców do wspólnej zabawy 😊

Pozycja dziecka

 Pozycja dziecka

Pozycja kota

Pozycja kota

Pozycja psa z głową w dół

Pozycja psa z głową w dół

Pozycja drzewa

Pozycja drzewa

Pozycja wojownika

Pozycja wojownika

Pewnego słonecznego dnia piesek Pimpek miał wybrać się na wycieczkę do lasu (pozycja dziecka). Jednak bardzo nie chciało mu się wstać, bo poprzedniego wieczora był bardzo długo zajęty zakopywaniem kości. Przypomniało mu się jednak, że obiecał kotkowi Rudzikowi, że zaprowadzi go na swoją ulubioną leśną polanę. Pimpek leniwie przeciągnął się – wyprostował jedną nogę, potem drugą, wyciągnął raz jedną, a raz drugą przednią łapkę. Strząsnął z siebie ostatnie resztki snu, zamerdał ogonkiem, głośno ziewnął i podreptał do kotka Rudzika.

Rudzik już od rana był bardzo podekscytowany (pozycja kota). Czekając na Pimpusia cichutko miałczał i przebierał wszystkimi łapkami. Gdy zobaczył, że Pimpuś się zbliża aż podskoczył z radości i razem pobiegli w stronę lasu.

W lesie było wiele pięknych i starych drzew (pozycja drzewa). Nagle wśród drzew coś się poruszyło. Rudzik tak bardzo się przestraszył, że prawie wskoczył Pimpusiowi na grzbiet.

Ale Pimpek był dzielnym psem i tak łatwo nie dał się przestraszyć. Stanął odważnie na tylnych łapkach jak bohater i czekał na rozwój wydarzeń (pozycja wojownika). Rozglądał się w jedną stronę i drugą stronę, ale niczego dziwnego nie dostrzegł. Skoczył więc ponowne na cztery łapki i powoli zaczął się skradać w stronę krzewów rosnących w pobliżu. Gdy tylko zdążył do nich dotrzeć coś zaszeleściło i z wielkim szelestem wystrzeliło w górę. Okazało się, że to stado pięknych kolorowych ptaków (dzieci starają się utrzymać równowagę stojąc raz na jednej, raz na drugiej nodze z szeroko rozłożonymi ramionami, pochylając tułów do przodu). Okazało się, że leśna polana była tuż za krzewami. Usiedli więc na trawie i podziwiali widok (siad prosty, dzieci robią daszek z dłoni i rozglądają się na boki wykonując delikatne skręty kręgosłupa). Zrobiło im się bardzo przyjemnie, więc położyli się wygodnie na trawie i obserwowali niebo.

Część końcowa:

„Rozdmuchujemy chmurki” – ćwiczenia prawidłowego toru oddechowego u dzieci.

Dzieci kładą się swobodnie na macie, kocu lub dywanie i wyobrażają sobie, że nad nimi pomykają puchate chmurki, które starają się rozdmuchać. Gdy nad dziećmi pojawia się mała chmurka, wydmuchują powietrze delikatnie, gdy pojawia się duża chmura, starają się dmuchnąć mocniej. Za każdym razem prosimy dzieci, aby wdychały powietrze przez nos i wydychały ustami.

Rytmika:

„Ogródek” – wiosenne umuzykalnianie

Kochane dzieci teraz zapraszamy Was do wiosennego muzykowania.

Usiądźcie wygodnie i wsłuchajcie się w wiosenną opowieść, do której Was serdecznie zapraszam. Będzie rozśpiewka „ogródkowa”, przyśpiewka „Przyszła do nas wiosna”, podczas której będą czekały na Was różne zagadki oraz ogródkowa relaksacja. Plik do słuchowiska znajdziecie na mailu grupowym.

Życzymy miłej zabawy :)

Po południu:

Zapraszamy Was do wspólnej zabawy, podczas której będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowych produktów, wystarczy tylko zakręcić kołem. Link do zabawy znajdziecie poniżej

https://wordwall.net/pl/resource/1684531/zdrowe-jedzenie otwiera się w nowej karcie

Życzymy Wam miłego dnia :)

Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w naszym przedszkolu zapisz się na naszą listę mailingową.