Ćwiczenia proszę wykonywać 2 razy dziennie po 1 minucie, najlepiej przed lustrem.
Grupa 1. Trening czynności prymarnych (oddychanie - przez nos, żucie - dokładne, z zamkniętymi ustami).
Grupa 2. Leniwy konik lub przytrzymywanie jezyka w pozycji kobry (opisałam to ćwiczenie w poprzednich wpisach).
Ćwiczenia warg: naprzemiennie [iiii] z szerokim uśmiechem i [uuuu] z ustami jak do całuska. Próby wypowiadania głoski [cz] - wymawiając szybko głoskę [t] cofamy jezyk po podniebieniu w stronę gardła aż uzyskamy [cz].
Grupa 3. Leniwy konik lub przytrzymywanie jezyka w pozycji kobry (opisałam to ćwiczenie w poprzednich wpisach).
Ćwiczenia warg: naprzemiennie rozciąganie warg w uśmiechu, następnie układanie ich luźno domknietych.
Rozluźniajacy masaż mięśnia okrężnego warg. Próby wypowiadania głoski [cz] z ustami rozciągnietymi w szerokim uśmiechu i lekko rozsunietymi zębami (zęby nie mogą być zaciśnięte).
Grupa 4. Leniwy konik lub przytrzymywanie jezyka w pozycji kobry (opisałam to ćwiczenie w poprzednich wpisach).
Wypowiadanie głoski [t] mocno wydychając powietrze (tak aby trzymany na wysokości brody papierowy paseczek o wymiarach ok. 1x 10cm wyraźnie się zginał pod wpływem uderzeń powietrza).
Grupa 5. Zwalnianie tempa mowy: trening wypowiadania całego zdania na jednym wydechu; wypowiadanie zdania przeciągając samogłoski (aż do melorecytacji/śpiewu).
Grupa 6. ,, Kąpiel słowna" - czytanie dziecku 20 minut dziennie, bardzo powoli, wyraźnie (np. serię ,,Pucio"), następnie pytania do tekstu oparte o strukturę zdania prostego (Kto? Co robił? Jak? Gdzie? itd.). Słuchanie słuchowisk dla dzieci (najlepiej poetyckich).
Grupa 7. Leniwy konik lub przytrzymywanie jezyka w pozycji kobry (opisałam to ćwiczenie w poprzednich wpisach). Ćwiczenie głoski [k] ze szpatułką przytrzymując czubek języka na dole. Chrumkanie.
Grupa 8. Leniwy konik lub przytrzymywanie języka w pozycji kobry (opisałam to ćwiczenie w poprzednich wpisach). Ćwiczenia warg: naprzemiennie [iiii] z szerokim uśmiechem i [uuuu] z ustami jak do całuska. Próby wypowiadania głoski [t] z czubkiem języka schowanym za górnymi siekaczami (na wałku dziąsłowym).